Girls District Track Results Garner May 14, 2010

Posted: 05/15/2010 - by Jon Ahrendsen

Girls District  Track Results Garner May 14, 2010

Key:
First number before name is overall place at the meet
First time listed is ‘seed’ time, second is results, NWI (no wind indicated)
Next number is the heat the runner was in
Last number is team points scored if any.

Girls 100 Meter Dash 2A
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
Finals
1 Marker, Maggie 11 Clarion-Goldfd 12.34 12.68 NWI 3 10

Name Year School Seed Finals Wind H# PointsFinals

(currently has the 9th fastest qualifing time of 12.92 with the FAT -fully automatic timing- conversion)

2 Peters, Lynzy 11 Central Sprngs 12.96 12.89 NWI 3 8
3 Kerber, Jordan 11 Emmetsburg 12.86 13.28 NWI 3 6
4 Prohaska, Taryn 11 Garner-Hayfield 13.00 13.36 NWI 3 5
5 Blank, Jordan 10 Garner-Hayfield 13.38 13.38 NWI 2 4
6 Hill, Alanna 09 Eagle Grove 12.95 13.43 NWI 3 3
7 Vlasman, Morgan 11 Emmetsburg 13.36 13.54 NWI 3 2
8 Riley, Anna 09 Osage 13.31 13.80 NWI 3 1
9 Hinricksson, Alicia 10 Pocahon Area/PP 13.48 13.83 NWI 2
10 Rohrer, MaCoy 09 Clarion-Goldfd 13.26 13.95 NWI 3


Girls 400 Meter Dash 2A
Name Year School Seed Finals H# Points
1 Willms, Hannah 12 Dike-NH 57.16 55.16 3 10
2 Kirchner, Emily 09 Estherville 1:02.67 59.68 3 8
3 Sievert, Casey 09 Estherville 1:03.75 1:02.32 3 6
4 Blank, Jordan 10 Garner-Hayfield 1:03.68 1:04.23 3 5
5 Terrill, Kaylea 09 Applntn-Parksbg 1:05.44 1:05.57 3 4
6 Ramsey, Kayla 12 Eagle Grove 1:09.06 1:06.81 2 3
7 Olson, Arielle 12 Clarion-Goldfd 1:05.77 1:06.85 3 2


Girls 800 Meter Run 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Hebel, Nichol 11 Central Sprngs 2:31.71 2:28.47 10
2 Sharp, Kaity 12 Dike-NH 2:32.98 2:28.73 8
3 Rowe, Kaylee 10 West Fork, S 2:33.45 2:29.27 6
4 Woodyard, McKenzie 09 Estherville 2:32.00 2:30.25 5
5 Terrill, Kaylea 09 Applntn-Parksbg 2:31.41 2:31.53 4
6 Parker, Elli 11 Dike-NH 2:34.12 2:32.24 3
7 Moore, Rachael 10 Emmetsburg 2:32.85 2:32.89 2
8 Dahl, Macy 09 Estherville 2:34.53 2:33.54 1
9 Brindley, Shelby 09 Emmetsburg 2:36.35 2:37.75
10 Disney, Kari 10 Clarion-Goldfd 2:48.65 2:39.44
-- Howieson, Taylor 09 Clarion-Goldfd 2:32.77 No Time (no reason given)
 

Girls 1500 Meter Run 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Sharp, Lauren 09 Dike-NH 5:19.72 5:17.65 10
2 Marino, Brea 11 Central Sprngs 5:21.38 5:19.43 8
3 Egeland, Brooke 12 Estherville 5:22.75 5:20.15 6
4 Moore, Rachael 10 Emmetsburg 5:20.26 5:22.40 5
5 Miller, Madeline 09 Osage 5:33.66 5:25.27 4
6 Hubbell, Jessica 12 Pocahon Area/PP 5:30.91 5:30.31 3
7 Opp, Lauren 11 Garner-Hayfield 5:25.60 5:30.95 2
8 Rowe, Kaylee 10 West Fork, S 5:21.75 5:35.62 1
9 Herrington, Steph 10 Eagle Grove 5:28.11 5:38.00
10 Lyles, Sarah 09 West Fork, S 5:38.00 5:49.24
11 Bruns, Tayler 10 Emmetsburg 5:55.51 5:55.03
12 Adams, Hailey 09 Eagle Grove 5:59.91 6:00.82
13 Urrutia, Maria 10 Clarion-Goldfd 6:26.23 6:24.32
 

Girls 3000 Meter Run 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Marino, Brea 11 Central Sprngs 11:32.73 11:31.24 10
2 Herrington, Steph 10 Eagle Grove 11:34.19 11:32.08 8
3 Opp, Lauren 11 Garner-Hayfield 11:34.12 11:34.47 6
4 Luhring, Stephanie 12 Dike-NH 12:08.38 11:44.73 5
5 Matthews, Callie 10 Nashua-Plainfld 11:31.08 11:55.62 4
6 Olson, Kirsten 10 Osage 14:09.82 3
7 Simmons, Nikki 09 West Fork, S 14:38.00 14:27.68 2
8 Hallman, Holly 11 West Fork, S 14:20.00 14:27.95 1
9 Alberts, Amber 11 Clarion-Goldfd 14:44.93 14:36.09
10 Mueller, Sam 10 Central Sprngs 14:45.50 15:29.29
11 Urrutia, Andrea 11 Clarion-Goldfd 15:00.00 16:00.31
 

Girls 400 Meter Hurdles 2A
Name Year School Seed Finals H# Points
1 Twedt, Taylor 10 West Fork, S 1:07.70 1:06.95 3 10
2 Schany, Blake 12 Emmetsburg 1:09.10 1:08.00 3 8
3 Cherry, Julie 12 Eagle Grove 1:11.15 1:08.46 3 6
4 Wedeking, Chelsey 11 Nashua-Plainfld 1:12.27 1:11.14 3 5
5 Nodtvedt, Lexy 10 Central Sprngs 1:13.70 1:11.82 3 4
6 Peterson, Emma 12 Applntn-Parksbg 1:12.29 1:12.47 3 3
7 Miller, Lexie 09 Eagle Grove 1:15.27 1:12.87 2 2
8 Watts, Alayna 10 Clarion-Goldfd 1:14.75 1:15.26 3 1
9 Klaes, Katie 10 Osage 1:15.97 1:15.79 2
10 Dunn, Amanda 09 Applntn-Parksbg 1:13.94 1:15.86 3
11 Heneley, Liz 09 Garner-Hayfield 1:20.88 1:16.06 1
12 Stinar, Ashley 09 Estherville 1:18.00 1:17.28 2
13 Hubka, Stef 12 West Fork, S 1:16.70 1:18.38 2
14 Millner, Cassie 12 Clarion-Goldfd 1:18.16 1:19.05 2

Girls 4x100 Meter Relay 2A
School Seed Finals H# Points
1 Central Sprngs 52.09 51.60 2 10
2 Applntn-Parksbg 52.21 52.15 2 8
3 West Fork, S 52.70 52.42 2 6
4 Pocahon Area/PP 53.67 52.80 2 5
5 Garner-Hayfield 53.52 53.34 2 4
6 Emmetsburg 53.28 53.65 2 3
7 Dike-NH 52.14 53.83 2 2
8 Osage 54.36 54.68 1 1
9 Nashua-Plainfld 56.85 56.82 1
10 Clarion-Goldfd 53.58 57.21 2
1) Barcenas, Gina 11 2) Rector, Madi 10
3) Haupt, Mackenzie 10 4) Swanson, Adeli 10
 

Girls 4x200 Meter Relay 2A
School Seed Finals H# Points
1 Central Sprngs 1:56.87 1:50.57 2 10
2 West Fork, S 1:54.41 1:51.32 2 8
3 Clarion-Goldfd 1:52.98 1:51.32 2 6
1) Rohrer, MaCoy 09 2) Marker, Maggie 11
3) Haupt, Mackenzie 10 4) Tegtmeyer, Jenna 11

FAT conversion 1:51.57
(NOTE:  2nd place and 3rd place had the same time.)

just missed qualifying, time needed was 1:51.02

 Girls 4x400 Meter Relay 2A
School Seed Finals H# Points
1 Estherville 4:23.80 4:15.87 2 10
2 Dike-NH 4:15.43 4:19.91 2 8
3 West Fork, S 4:28.89 4:24.30 2 6
4 Clarion-Goldfd 4:27.78 4:27.22 2 5
1) Olson, Arielle 12 2) Howieson, Taylor 09
3) Steiner, Steph 09 4) Tegtmeyer, Jenna 11
 

Girls 4x800 Meter Relay 2A
School Seed Finals Points
1 Dike-NH 10:17.98 10:06.59 10
2 Estherville 10:34.01 10:10.82 8
3 Central Sprngs 10:43.41 10:51.18 6
4 Pocahon Area/PP 11:05.86 10:56.42 5
5 West Fork, S 11:07.00 10:57.22 4
6 Clarion-Goldfd 11:10.46 11:05.88 3
1) Watts, Alayna 10 2) Millner, Cassie 12
3) Disney, Kari 10 4) Anderson, Jacey 09
Girls

800 Sprint Medley 2A
School Seed Finals H# Points
1 Dike-NH 1:47.29 1:49.37 2 10
2 Estherville 1:58.69 1:55.71 2 8
3 Clarion-Goldfd 1:58.41 1:56.58 2 6
1) Rohrer, MaCoy 09 2) Haupt, Mackenzie 10
3) Marker, Maggie 11 4) Tegtmeyer, Jenna 11

 alternates:     5) Steiner, Steph 09               6) Howieson, Taylor 09 

22nd fasted qualifying time 1:56.82 with FAT conversion 


Girls Distance Medley 2A
School Seed Finals H# Points
1 Dike-NH 4:28.40 4:25.44 2 10
2 West Fork, S 4:32.84 4:26.91 2 8
3 Emmetsburg 4:35.08 4:29.57 2 6
4 Clarion-Goldfd 4:36.04 4:29.83 2 5
1) Marker, Maggie 11 2) Rohrer, MaCoy 09
3) Tegtmeyer, Jenna 11 4) Howieson, Taylor 09
 

Girls High Jump 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Willms, Hannah 12 Dike-NH 6-01.00 5-08.00 10
2 Twedt, Taylor 10 West Fork, S 5-10.00 5-06.00 8
3 Stoulil, Sarah 12 Pocahon Area/PP 5-01.00 5-01.00 6
4 Sievert, Allie 09 Estherville 5-00.00 4-10.00 4.5
4 Swanson, Adeli 10 Clarion-Goldfd 4-10.00 4-10.00 4.5
6 Firman, Karlissa 11 Nashua-Plainfld 4-10.00 4-08.00 2
6 Miller, Marissa 10 Central Sprngs 4-10.00 4-08.00 2
6 Vlasman, Morgan 11 Emmetsburg 5-00.00 4-08.00 2
9 Rector, Madi 10 Clarion-Goldfd 4-10.00 4-06.00
 

Girls Long Jump 2A
Name Year School Seed Finals Wind Points
1 Peterson, Hallie 11 West Fork, S 15-04.50 16-00.75 NWI 10
2 Winter, Sadie 10 Estherville 15-03.50 15-06.00 NWI 8
3 Thompson, Katie 09 Applntn-Parksbg 15-04.00 15-05.25 NWI 6
4 Bitker, Krista 10 Garner-Hayfield 14-07.00 15-00.50 NWI 5
5 Riley, Anna 09 Osage 15-02.50 14-10.50 NWI 4
6 Kropp, Libby 12 Garner-Hayfield 14-02.00 14-05.25 NWI 3
7 Conklin, Megan 11 West Fork, S 14-06.00 14-05.00 NWI 2
8 Sommerlot, Rachael 09 Pocahon Area/PP 14-07.50 14-00.00 NWI 1
9 Mittag, Frankie 10 Applntn-Parksbg 13-09.25 13-10.25 NWI
10 Rittgers, Makenzie 09 Pocahon Area/PP 14-07.00 13-05.75 NWI
11 Meyer, Rachel 09 Eagle Grove 13-07.00 13-05.25 NWI
12 Stevenson, Laura 10 Clarion-Goldfd 13-05.00 13-00.25 NWI
 

Girls Shot Put 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Kolb, Kelsey 12 Clarion-Goldfd 33-06.00 34-10.75 10

seeded 23rd best qualifying throw
2 Dove, Ashtyn 11 Dike-NH 33-00.00 34-06.00 8
3 Schichtl, Morgan 11 Estherville 35-10.50 33-09.75 6
4 Rodemaker, Laken 10 Clarion-Goldfd 34-06.00 33-07.00 5


Girls Discus Throw 2A
Name Year School Seed Finals Points
1 Robeloltman, Maci 11 West Fork, S 22-00.50 110-00 10
2 Choquette, Steph 12 Eagle Grove 108-05 100-00 8
3 Kolb, Kelsey 12 Clarion-Goldfd 93-00 99-01 6
4 Hanig, Caitlin 10 West Fork, S 101-07 97-09 5
5 Watkins, Kyleigh 12 Estherville 100-02 92-04 4
6 Niess, Cally 10 Osage 87-02 91-02 3
7 Zubrod, Alivia 09 Dike-NH 88-00 90-09 2
8 Francis, Kayla 12 Pocahon Area/PP 92-09 86-04 1
9 Biersner, Samantha 11 Dike-NH 86-08 84-09
10 Lethcoe, Lexi 10 Clarion-Goldfd 94-08 82-09

-ARCHIVES-

Advertise on ClarionSports.com
How frequently do you visit ClarionSports.com?
Once a month.
Once a week.
Once a day.
Several times per day.
This is my first visit.

Results
 

ClarionSports.com -
mugshots@goldfieldaccess.net - Phone: (515) 689-0690 -
Powered By CyaNet Sports